Trajnostna mobilnost se nanaša na pristop k prometu in mobilnosti, ki je okolju prijazen, socialno vključujoč ter gospodarsko vzdržen. Gre za premik od tradicionalnih načinov prevoza, ki temeljijo na fosilnih gorivih, k bolj trajnostnim alternativam, ki zmanjšujejo vplive na okolje, prometne zastoje ter odvisnost od nafte.
Trajnostna mobilnost vključuje različne vidike, kot so:
- Javni prevoz: Spodbuja uporabo javnega prevoza, kot so vlaki, avtobusi in tramvaji, ki omogočajo več ljudem, da se premikajo z eno samo vozilo, kar zmanjšuje prometne zastoje in onesnaževanje zraka.
- Kolesarjenje in hoja: Spodbuja kolesarjenje in hojo kot alternative avtomobilskemu prevozu za krajše razdalje. To zmanjšuje emisije toplogrednih plinov, izboljšuje zdravje prebivalcev ter prispeva k bolj živahnim in zdravim mestnim središčem.
- Deljenje prevoza: Vključuje koncepte, kot so souporaba avtomobilov (car-sharing), deljenje voženj (ride-sharing) in souporaba koles (bike-sharing). S tem se zmanjšuje število vozil na cestah, izboljšuje izkoriščenost prevoznih sredstev ter zmanjšuje potrebo po lastništvu avtomobilov.
- Električna mobilnost: Spodbuja uporabo električnih vozil, kot so električni avtomobili, skuterji in kolesa. Električna vozila zmanjšujejo emisije izpušnih plinov ter prispevajo k zmanjšanju onesnaženosti zraka.
- Pametne prometne rešitve: Uporaba tehnologije za optimizacijo prometnih sistemov, kot so aplikacije za pametno parkiranje, informacijski sistemi o prometu, pametni semaforji in druge rešitve, ki pripomorejo k bolj učinkovitemu in varnemu prometu.
Cilj trajnostne mobilnosti je ustvariti bolj uravnotežen, učinkovit in prijazen prometni sistem, ki izboljšuje kakovost življenja prebivalcev, zmanjšuje onesnaževanje in omogoča trajnostno gospodarsko rast.